Plastik – jako materiał, wielokrotnego i wielofunkcyjnego użytku

Wstęp o szkodliwości plastiku

Wiele kobiet w dzisiejszych czasach doświadcza zaburzeń hormonalnych, endomatriozy, oraz cyst w drogach rodnych czy też bezpośrednio na jajnikach.
Oczywiście czynników jest wiele, niestety jeden z głównych nie jest brany pod uwagę w ogóle!
Bisfenol B, A i jakikolwiek inny plastik, który nie jest biodegradowalny jest szkodliwy dla naszego zdrowia.
Pijąc wodę i napoje z plastikowej butelki, zwłaszcza napoje kwaśne czy też gazowane (nawet wodę) reagują z plastikiem, bisfenol przenika do butelki w postaci ftalanów, które to przyczyniają się do wielu zaburzeń.
Z resztą nie ważne czy ftalany czy jakieś inne świństwo, wyobraźcie sobie surowiec, niezniszczalny nie biodegradowalny. Jakie są szanse, że nasz organizm sobie z nim da radę? Oczywiście ciało zrobi wszystko co w jego mocy, ale mając na codzień tak potężny czynnik jakim jest plastik nie ma co się dziwić, że zdrowie się wali.
Plastik odkłada się w naszych organach ciałach, zmniejsza wchłanianie się substancji, których potrzebujemy i jestem pewien, że zaburza również wydalanie.
A więc po prostu zatyka nas i zakleja, wyściela nasze ciała dosłownie folią, niewidzialną gołym okiem. – Jak ktoś chce więcej informacji poczytajcie o tzw. „mikroplastiku”, który jest dosłownie wszędzie – w żywności, wodzie i kto wie gdzie jeszcze.

Niestety szkodliwość plastiku nie dotyczy tylko nas samych ale i całej Ziemi, w oceanach roi się od plastiku i jeśli nie wystopujemy z produkcją i nie zaczniemy produkować w opakowaniach substytuujących takich jak papier, szkło czy też droższy materiał na skalę produkcyjną jakim jest specjalne tworzywo z roślin, które jest biodegradowalne Np. EarthRated.

Co możemy zrobić jako pojedyńcza jednostka i konsument?

O to lista rzeczy, które można uczynić każdego dnia aby zmniejszyć ilość generowanych odpadów plastiku:


1. Wybór produktów w opakowaniach papierowych/szklanych byle nie plastikowych.


2. Niekupowanie siatek plastikowych, a zużycie tych, które zalegają po kątach domu/mieszkania lub też zastąpienie ich torbami materiałowymi wielokrotnego użytku. (dobrze mieć kilka ze względu na konieczność prania co jakiś czas. (Naturalne pranieZdrowa Moc, Marcin Bogacz)
Torby materiałowe jak i również pokrowce na chleb można nabyć praktycznie wszędzie, ja rekomenduje Ewę Bohini, która robi bardzo ładne i solidne torby – strona na fb Bohini.

Polecam również wielorazowe woreczki na zakupy – Moashop

 

3. Butelki plastikowe zastąpić jedną szklaną którą nosimy ze sobą i napełniamy w domu. (z tego co wiem w Leclercu i w Auchan można taką kupić cena poniżej 10zł/lub też może być to butelka po piwie jeśli ma odpowiednie zamknięcie. Polecam jednak większą minimum 1l, tak by nie musieć w ciągu dnia kupować plasticzanej.)
Ps. Słoik też może być.

Pokrowce na szklane butelki – Ania Raganka.

4. Plastikowe zakrętki można oddawać w specjalnie wyznaczone miejsca gdzie ludzie organizują zbiórki – głównie w szkołach i sklepikach stacjonarnych.

e) Jak bierzemy jedzenie na wynos na mieście to we własnych pojemniku, nie w plastiku.

f) Jeśli mamy okazję to informujemy współpracowników, kolegów i koleżanki o tym, że warto przyczyniać się do redukcji produkowania plastiku.

g) Zwracajmy uwagę, gdy ktoś śmieci, gdy ktoś nie szanuje Planety, na której żyjemy.

e) Upcycling, czyli współczesny sposób na ponowne wykorzystanie plastiku, czy też innych odpadów, które zamiast do śmieci są wykorzystywane do przetwórstwa czy też tworzenia nowych przedmiotów, konstrukcji itd.
W zasadzie nie musi dotyczyć to samych odpadów, sęk w tym, by nadać starym przedmiotom nowego znaczenia i nowej funkcji.

(Przykład Upcyclingu – Oparcie na fotel, zrobione ze starych ubrań i m.in. śmieci)

Specjalistka w dziedzinie Upcyclingu – Małgorzata Mąciwino.

Oczywiście sposobów na redukcję i ponowne wykorzystanie surowców jest o wiele więcej.
W Polsce coraz bardziej popularną ideą stały się domy samowystarczalne, które budowane są najczęściej z surowców z odzysku.
Tzw. Earthships

Jeśli chcesz coś dodać od siebie, zapraszam do kontaktu – Filip Bryła.

Jedna myśl na temat “Plastik – jako materiał, wielokrotnego i wielofunkcyjnego użytku

Dodaj komentarz